رادمان پژوه هوشمند تهران

ربوکاپ ، این مسابقات هیجان انگیز دوست داشتنی!

1398-02-28 در 08:24

معرفی

هرساله مسابقاتی تحت عنوان ربوکاپ در دنیا برگزار می شود. نام ربوکاپ برگرفته از “RobotSoccer” و “WorldCup” است که نشان دهنده هدف نمادین این مسابقات نیز هست. هدف نمادین ربوکاپ پیروزی تیم فوتبال روباتهای انسان نما در سال ۲۰۵۰ میلادی در رقابت با برترین تیم فوتبال همان سال است ولی هدف آن به‌طور کل توسعه دانش روباتیک و هوش مصنوعی است.

رادمان پژوه هوشمند تهران - ربوکاپ، این مسابقات هیجان انگیز دوست داشتنی!
ربوکاپ، این مسابقات هیجان انگیز دوست داشتنی!

هرساله چندین هزار شرکت کننده از مراکز تحقیقاتی مختلف برای شرکت در مسابقات ربوکاپ تلاش می کنند. این مسابقات از لیگ های متفاوتی تشکیل شده. بعضی ربات ها ماموریت انجام امداد و نجات را دارند، بعضی دیگر ربات هایی هستند که وظیفه سرویس رسانی در منزل و محل کار را به انسان ها دارند و از همه جذاب تر گروهی هستند که با هم فوتبال بازی می کنند.

فوتبال درمسابقات ربوکاپ بر اساس چرخ دار بودن یا دوپا بودن ربات ها و همچنین بر اساس اندازه های مختلف از ربات ها به لیگ های متفاوتی تقسیم می شود. یکی از هیجان انگیز ترین و دشوارترین لیگ های مسابقات ربوکاپ ربات های انسان نمایی هستند که دو به دو و یا گاها سه به سه با یکدیگر فوتبال بازی می کنند و تلاش می کنند گل بزنند یا از دروازه خود محافظت کنند.

اولین ربوکاپ

ایده برگزاری ربوکاپ برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ توسط پروفسور آلن مک ورث از دانشگاه British Columbia کانادا در مقاله‌ای تحت عنوان روباتهای بینا مطرح شد که این مقاله در سال ۱۹۹۳ در کتابی تحت عنوان «Computer Vision: System, Theory, and Applications» منتشر گردید. در همین زمان گروهی از محققان کشور ژاپن به بررسی امکانپذیری برگزاری مسابقه فوتبال روباتها پرداختند که این بررسی‌ها منجر به تأسیس رقابتهای Robot J-League (که بعد به RoboCup تفییر نام داد) توسط پروفسور مینورو آسادا، یاسو کنیوشی و هیرواکی کیتانو شد. رقابتهای روبوکاپ در سال ۱۹۹۶ بصورت رسمی آغاز بکار کرد.